چهارشنبه، 30 مرداد 1398
Menu

کاروانسرای صفوی واقع در محوطه میراث جهانی بیستون به مهمانسرای لاله بیستون تغییر کاربری یافت

کاروانسرای صفوی  واقع در محوطه میراث جهانی بیستون به مهمانسرای لاله بیستون تغییر کاربری یافت

   این بنا که در دوره صفوی در بیستون و در مسیر راه تجاری و زیارتی ساخته شده بود، در دوره پهلوی دوم و پس از آن،  به انبار غله،  مرکز بازپروری معتادین، محل زندگی جنگ زدگان تبدیل شده بود که در دهه پیشین توسط اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کرمانشاه، تملک شده و مورد مرمت قرار گرفت. همزمان با ثبت جهانی بیستون در سال 1385 این اثر تحت حفاظت و مرمت پایگاه  قرار گرفته و پس از واگذاری به هتل لاله، کلیه عملیات و اقدامات تغییر کاربری آن، با نظارت پایگاه میراث جهانی بیستون توسط شرکت توسعه گردشگری استان در همکاری با هتل لاله، انجام گردید.

    به این ترتیب، پایگاه میراث جهانی بیستون توانست در ردیف اولین پایگاه هایی در کشور باشد که از هتل برای اقامت گردشگران در محوطه، با استفاده از قابلیت ها و ظرفیت های  بناهای تاریخی، استفاده نماید. وجود هتل لاله بیستون و همچنین شربت خانه بیستون ( بهداری سابق که پیشتر افتتاح شده بود) می تواند به قابلیت های گردشگری محوطه رونق داده و کمک بزرگی در ایجاد زیرساخت های گردشگری در بیستون و کرمانشاه باشد.

   این اقدامات در راستای ساماندهی محوطه میراث جهانی بیستون انجام گرفته است که در 3 فاز  و بر اساس پلان مدیریت محوطه، در یک فرآیند 10 ساله تدوین شده بود. هم اکنون فاز اول این طرح در 10 جبهه کاری در مساحت 15 هکتاری محوطه به اتمام رسیده است. اقداماتی چون نورپردازی و ایجاد شبکه برق و فیبر نوری و استقرار دوربین های مداربسته برای پایش الکترونیکی و فیزیکی محوطه در فاز دوم و بر اساس برنامه تا سال 1396 انجام خواهد گرفت.

امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط