یکشنبه، 4 خرداد 1399
Menu

پیامهای نوروزی

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با پدر کویرشناسی ایران دیدار کرد

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با پدر کویرشناسی ایران دیدار کرد

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با پروفسور پرویز کردوانی چهره ماندگار جغرافیایی و پدر کویرشناسی ایران دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش روابط عمومی ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر، مرتضی رحمانی موحد معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با پروفسور پرویز کردوانی چهره ماندگار جغرافیایی و پدر کویرشناسی ایران دیدار و گفتگو کرد.

رحمانی موحد در جریان این دیدار، ضمن تقدیر از تلاش های فراوان پروفسور پرویز کردوانی به عنوان چهره ماندگار در حوزه های مختلف تقدیر به عمل آورد.

گفتنی است، پروفسور پرویز کردوانی بنیانگذار و رئیس مرکز تحقیقات مناطق کویری و بیابانی ایران ۵۴ تا ۵8، ضمن تألیف بیش از ۲۰ جلد کتاب و ده ها مقاله علمی به زبان های فارسی، انگلیسی و آلمانی، در بنیاد مطالعات آسیایی، شبکه آب خاورمیانه، هیئت امنای صلح سبز عضویت داشته و رئیس کمیته بیابانزدایی انجمن متخصصان محیط زیست ایران است.

لازم به ذکر است، قسمت عمده ای از سرزمین ایران را کویر و بیابان تشکیل می دهد. این مناطق به دو بخش کلی کویر مرکزی (دشت کویر) و دشت لوت تقسیم می شوند. کویر مرکزی وسیع ترین کویر ایران است که از دامنه های جنوبی البرز تا مرکز ایران گسترش دارد. کویر لوت نیز در قسمت جنوب شرقی ایران واقع است.

کویر دارای جاذبه های فراوانی است که از آن جمله می توان به کلوت ها، دریاچه های نمک و پوشش های گیاهی خاص اشاره نمود. از جمله فعالیت هایی که در کویر قابل انجام هستند، می توان به مواردی چون شتر سواری، سافاری، دوچرخه سواری و دیدن چشم اندازهای بی نظیر کویری اشاره کرد.

خوشبختانه در حال حاضر فرصت های خوبی جهت سفر به کویرهای زیبای ایران در مناطقی مانند روستاهای مصر، فرحزاد و گرمه در قلب کویر مرکزی ایران و در استان اصفهان فراهم شده است.

شایان ذکر است، مقدمات ثبت جهانی کویر لوت با توجه به ظرفیت های فراوان آن انجام گرفته است.

امتیاز به خبر :