یکشنبه، 4 خرداد 1399
Menu

پیامهای نوروزی

رشد 40 درصدي بازديد از آثار تاريخي شهرستان جغتاي درخراسان رضوي

رشد 40 درصدي بازديد از آثار تاريخي شهرستان جغتاي درخراسان رضوي
مسئول میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و دبير ستاد اجرايي خدمات سفرشهرستان جغتای گفت: بازدید از آثار و بناهای فرهنگی و تاریخی این شهرستان در تعطیلات نوروز ۹۵ در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۴۰ درصد افزایش داشته است.
به گزارش روابط عمومي دبيرخانه ستاداجرايي خدمات سفر خراسان رضوي، مهدي اكبري راد با اعلام اين خبر افزود: با پایان دور اول تعطیلات نوروزی و بر اساس آمار ارائه شده، امسال از نظر اقامت مسافر به نسبت مشابه سال گذشته شاهد افزایش ۱۰ درصدی در مراكز اسكان موقت هستیم.
وي گفت: همچنین از نظر بازدید از مجموعه ها و بناهای تاریخی شاهد افزایش تعداد بازدیدكنندگان به میزان ۴۰ به نسبت مدت مشابه سال قبل هستیم.
دبیر ستاد اجرایی خدمات سفراکبری راد اضافه كرد: از ۲۵ اسفند ماه ۹۴ و با آغاز كار ستاد اجرایی خدمات سفر تا پایان شنبه هفتم فروردین ماه جاری بیش از چهار هزار نفر ازاماكن فرهنگی و تاریخی و بناهای مذهبی جغتای از جمله امامزاده علی ابن احمد خداشاهی روستای خداشاه، امامزاده سید حسن غزنوی روستای آزادوار، مسجد خسروشیر روستای خسروشیر و امامزاده سید محمد علوی شهرستان جغتای بازدید كردند.
اكبري راد اظهارداشت: این شهرستان دارای آثار تاریخی و اماکن مذهبی فراوان می باشد که از جمله آنها مسجد جامع قارزی جغتای در جنوب شهر است که توسط قاسم خان در دوره حکومت علی میر ابوالقاسم میرمراد در زمان شاه صفی صفوی اول به سال ۱۰۴۵ هجری قمری ساخته شده است.
وي گفت: مزار معصوم زاده جغتای هم در جنوب این شهر که منسوب به اولاد امام موسی ابن جعفر (ع) و به نام محمد علوی مشهور است در این شهرستان قرار دارد.
به گفته اكبري راد، بقعه سلطان سید عبدالله ابن موسی الکاظم (ع) در روستای «گفت» و بقعه سلطان سید احمد رضا علوی نیز در روستای خداشاه جغتای واقع است.
وي خاطر نشان كرد: بقعه سیدحسن غزنوی شاعر غزل سرای معروف قرن ششم هجری قمری در روستای آزادوار، مزار آقا سیدحسین در روستای شفیع آباد، مسجد تاریخی خسروشیر در روستای خسروشیر، قلعه کهنه و حاکم نشین آزادوار در روستای آزادوار، قلعه کهنه و قدیمی الله آباد شهرستان جغتای هم از مکان های فرهنگی و تاریخی این شهرستان هستند
امتیاز به خبر :