یکشنبه، 4 خرداد 1399
Menu

پیامهای نوروزی

کشیک ویژه تعطیلات عید فطر + شماره رسیدگی به شکایات سفر

کشیک ویژه تعطیلات عید فطر + شماره رسیدگی به شکایات سفر

معاون گردشگری کشور از آماده‌باش همه‌ی اعضای ستاد هماهنگی سفر برای پوشش تعیطلات عید فطر خبر داد و سامانه‌ی 09629 را برای پاسخگویی و رسیدگی به شکایات اعلام کرد.

مرتضی رحمانی‌موحد، با یادآوری این‌که عیدفطر آغاز جدی تعطیلات تابستانی است و پیش‌بینی می‌شود در این فرصت متراکم، حجم زیادی از مردم به مسافرت بروند، به ایسنا گفت: ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر در این موقعیت ویژه به حسب وظیفه، اقدامات لازم را انجام داده و دستورالعمل‌های مربوطه را صادر کرده که ابلاغ دستورالعمل ساماندهی و ارتقاء خدمات سفرهای تابستان 95 از حدود سه هفته پیش، بر همین اساس بوده است.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افزود: محورهایی که باید در سفرهای تابستانی مورد توجه قرار گیرد در دستورالعمل ابلاغی به شکل جزئی مشخص شده و هماهنگی‌های لازم در حوزه نظارت، تبلیغات، امدادرسانی، خدمات و آموزش انجام شده است.

به گفته‌ی او، این هفته ستادهای هماهنگی خدمات سفر در استان‌ها جلسه‌هایی با دستگاه‌های عضو خواهند داشت تا آخرین تمهیدات را برای آغاز سفرهای تابستانی اتخاذ کنند. اطلاع دارم شهرداری‌ها و فرمانداری‌ها نیز پیگیری و اقدامات خوبی داشته‌اند.

رحمانی‌موحد همچنین با اشاره احتمالات پلیس راهنمایی و رانندگی و ناجا درباره‌ی حجم بالای سفر و تشدید ترافیک در تعطیلات عید فطر، افزود:‌ ناجا برای کاهش آمار تصادف‌های ناشی از خستگی و خواب‌آلودگی حین رانندگی، طی نامه‌ای به سازمان میراث فرهنگی و گردشگری پیشنهاد داده تا از امکانات و ظرفیت‌های بین‌راهی برای ترغیب راننده‌ها به توقف‌های موقتی در مسیرهای طولانی، استفاده کنیم.

وی افزود: اداره‌های میراث فرهنگی وگردشگری در استان‌های مختلف چند سالی است که در مسیرهای طولانی با ایجاد نمایشگاه‌های صنایع دستی و یا با همراهی مراکز پذیرایی بین‌راهی ظرفیتی را ایجاد کرده‌اند تا راننده‌ها و مسافران توقف‌های کوتاهی در این فضاهای حاشیه‌ای داشته باشند و به این بهانه استراحتی هم کرده باشند و از خستگی و خواب‌آلودگی آن ها در حین رانندگی کاسته شود، ‌اما در هر حال روی پیشنهاد ناجا اقدام می‌شود، هر چند هلال احمر و شهرداری‌ها هم در ایجاد چنین فضاهایی کمک می‌کنند.

معاون گردشگری درباره‌ی کنترل گرانی خدمات سفر همزمان با اوج سفرهای تعطیلات عید فطر، اظهار کرد: نرخ هتل‌ها همانند گذشته باید باشد. نوسان قیمت در سقف اعلام شده می‌تواند اتفاق افتد، ضمن این‌که ما هم نظارت‌هایمان را تشدید می‌کنیم تا تخلفی صورت نگیرد.

وی ادامه داد:‌ وضعیت درباره‌ی تورها کمی متفاوت است، چون اجزای مختلفی در تعیین قیمت تور نقش دارند، از جمله حمل و نقل که تابع بازار آزاد است و روی قیمت تمام شده‌ی تور اثر می‌گذارد و نظارت بر آن از حیطه‌ی وظایف سازمان میراث فرهنگی و گردشگری خارج است، با این حال اگر مصرف‌کنندگان این تورها با مورد مشکوک یا تخلفی روبه‌رو شدند می‌توانند اعلام کنند تا ما طبق وظیفه‌، پیگیری کنیم.

رحمانی‌موحد سپس گفت: به استان‌ها اعلام شده در این سه روز کشیک ویژه داشته باشند که اگر تخلفی شد رسیدگی کنند. همچنین سامانه 09629 پاسخگوی نیازمندی‌های مسافران درباره‌ی جاذبه‌ها و امکانات گردشگری و رسیدگی به شکایات است. ما این سامانه‌ را طراحی کرده‌ایم و دائم هم آن را اعلام می‌کنیم. مردم اگر مشکل داشته باشند می‌توانند از آن طریق انتقال دهند و ما پیگیر باشیم.

وی بیان کرد: نظارت‌های دوره‌ای و اتفاقی انجام می‌شود و سرکشی‌های استانی، تذکر و برخوردها نیز ادامه دارد.

معاون گردشگری درباره‌ی امکان ورود ستاد هماهنگی خدمات سفر به موضوع کنترل نرخ‌ها در موقیعت‌های ویژه‌ای همچون تعطیلات عید فطر، توضیح داد: ستاد نمی‌تواند وارد حیطه اختیارات سایر دستگاه‌ها شود، چرا که آن‌ها وظایف قانونی خود را انجام می‌دهند، اما تلاش می‌شود دستگاه‌ها را در انجام وظیفه به یک تشریک مساعی رساند.

رحمانی‌موحد سپس از طراحی سیستم SRM خبر داد و گفت:‌ با راه‌اندازی این سیستم مسؤولان در جریان نظرها و ایده‌های مشتریان قرار می‌گیرند و ما امیدواریم با اجرای این طرح دست‌کم مشکلات مربوط به کیفیت خدمات حل شود.

امتیاز به خبر :