یکشنبه، 4 خرداد 1399
Menu

پیامهای نوروزی

سنگ های قیمتی و سفال با نام مشهد و لالجین شناخته می شوند

سنگ های قیمتی و سفال با نام مشهد و لالجین شناخته می شوند
مشاور امور بین الملل معاونت صنایع دستی کشور گفت: به دنبال جهانی شدن لالجین و مشهد محصولات این دو شهر باید برند جهانی شود.  سفال لالجین برند لالجین و سنگ های قیمتی مشهد برند مشهد را داشته باشد و دنیا سنگ های قیمتی و سفال را به نام این دو شهر بشناسد.

به گزارش مرکز روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری؛ امید شیوا مشاور امور بین‌الملل معاونت صنایع دستی کشور گفت: مراحل انتخاب شهر لالجین به عنوان کاندیدای شهر جهانی سفال و مشهد به عنوان شهر جهانی سنگ های قیمتی از آذر ماه 95 آغاز شد که با تشکیل پرونده های این دوشهر بر اساس شرایط تعیین شده شورای جهانی صنایع دستی و ارسال آن ها به این شورا ، کارشناسی پرونده این دو شهر با بازدید و داوری پرونده ها دراردیبهشت ماه 95 در کنار برگزاری نشست منطقه ای آسیا و اقیانوسیه در ایران  صورت گرفت. پس از تکمیل داوری پرونده لالجین و مشهد،  16  تیرماه سال جاری نامه رسمی پذیرش دو شهر مشهد و لالجین به عنوان شهر جهانی سنگ های قیمتی و سفال از سوی شورای جهانی صنایع دستی اعلام شد.
وی عنوان کرد: لالجین و مشهد به دلیل ویژگی‌های خاص و ویژه‌ای که در حوزه سفال و سرامیک و سنگ‌های قیمتی دارند انتخاب شدند که خوشبختانه با تلاش و همکاری مسئولین هر دو استان پرونده ای پربار به شورای جهانی ارائه شد تا در نهایت به انتخاب این دو شهر به عنوان شهرهای جهانی انجامید .
وی  با تاکید بر تلاش دیگر کشورها برای کسب این عنوان ادامه داد: نکته مهم در رابطه با انتخاب شهرهای جهانی این است که غیر از دو شهر لالجین و مشهد از ایران به صورت همزمان شهرهای دیگری از کشورهای هند، چین، شیلی، لبنان، اردن و فلسطین به شورای جهانی ارائه شده بود که خوشبختانه به دلیل تکمیل بودن پرونده و احراز شرایط دو شهر لالجین و مشهد ایران از سوی این شورا انتخاب شدند که به این ترتیب ایران با دارا بودن 4 شهر جهانی پس از چین بیشترین تعداد شهرهای جهانی را داراست.
شیوا یادآور شد: در ادامه گرامیداشت این دستاورد شیرین بر اساس هماهنگی های صورت گرفته، مراسمی به همین منظور از 18 تا 23 مرداد ماه در این دو شهر برگزار می شود.
وی در ادامه با تاکید برلزوم توجه بیشتر به شهرهای جهانی بیان کرد: ثبت جهانی مرحله اولیه کار است، اما مراحل بعد از ثبت‌جهانی از اهمیت بالایی برخوردار است، در حقیقت وظیفه خطیر شهرهای جهانی انتخاب شده بعد از انتخاب آنهاست  که باید به صورت جدی از سوی این شهرها مورد توجه و پیگیری قرار گیرد.
وی با اشاره بر وظایف محوله به شهرهای جهانی تصریح کرد: تشکیل دبیرخانه ویژه شهر جهانی با مسئولیت رصد فعالیت ها و تحولات شهرهای جهانی بعد از انتخاب، ارائه گزارش سالیانه از سوی مقامات مسئول این شهرها به شورای جهانی صنایع دستی چراکه تمامی شهرهای جهانی  باید گزارش سالانه ارائه دهند و این شورا را از تحولات و پیشرفت های جدید شهر مطلع سازند.
امید شیوا با اعلام اینکه عنوان شهر جهانی دائمی نیست، تاکید کرد: ثبت جهانی شهرها عنوان مهمی است اما دائمی نیست، به این دلیل که چنانچه گزارش های سالیانه اعلام شده این شهرها به شورای جهانی بر اساس پیشرفت  باشدپس از هر 4 سال این عنوان تمدید می شود در غیر این صورت شورای جهانی صنایع دستی این اختیار را دارد که این عنوان را از آن شهر پس بگیرد.
وی افزود: شهرهای انتخاب شده باید بر اساس معیار ها و شرایط شهرهای جهانی پیشرفت داشته باشند و در حوزه اموزش صنایع دستی ، شرکت در رخداد های تجاری و اقتصادی، توسعه فضای فرهنگی و آموزشی هنرمندان و صنعتگران، افزایش رفاه اقتصادی هنرمند و صنعتگراستان، توسعه زیر ساخت های شهری و روستایی، افزایش تبلیغات و اطلاع رسانی مانند چاپ کتاب و بروشور به زبان های بین المللی فعالیت داشته باشند.
وی با اشاره بر تاثیرات جهانی شدن شهرهای ایران گفت: شهرهای جهانی صنایع دستی در واقع ظرفیت جذب گردشگر بیشتری را پیدا می کنند، همچنین نگاه جهان در حوزه صنایع دستی در آن رشته خاص به این شهرها جلب می شود. در این راستا این اتفاق برگردشگری خارجی، اقتصاد محلی، اشغال‌زایی و توسعه صادرات صنایع‌دستی به طور مستقیم تاثیر دارد.
مشاور امور بین الملل معاونت صنایع دستی کشور ضمن ابراز خرسندی از این اتفاق بزرگ در حوزه صنایع دستی گفت: به دنبال این اتفاق  با توجه به برند محسوب شدن این شهرها هیئت های تجاری به این شهرها روانه می شوند و در ادامه نیز توسعه صادرات صنایع دستی، شرکت در رخداد های تجارت صنایع دستی، مانند دعوت از هنرمندان و صنعتگران این شهرها برای شرکت در رخدادهای مختلف جهانی مستقیما از سوی شورای جهانی صنایع دستی و نیز شناسانده شدن هنر، صنعت و توانایی های این شهرها از دیگر مزایای جهانی شدن شهرهای ایران است. 
وی بیان کرد: بعد از ثبت جهانی محصولات این دو شهر باید برند جهانی شود.  سفال لالجین برند لالجین و سنگ های قیمتی مشهد برند مشهد را داشته باشد و دنیا سنگ های قیمتی و سفال را به نام این دو شهر بشناسد. 
وی در پایان تاکید کرد: امیدواریم در سال 2016 شبکه شهرهای جهانی در دنیا راه اندازی شودو هر سال به تعداد  این شبکه افزوده شده و وظیفه توسعه صنایع دستی و رونق اقتصادی صنعتگران را عهده دار شود.
به گزارش روابط عمومی معاونت صنایع دستی کشور، شهرهای مشهد و لالجین 16 تیرماه از سوی رئیس شورای جهانی صنایع دستی به عنوان شهرهای جهانی سنگ های قیمتی و سفال انتخاب شدند.


امتیاز به خبر :