شنبه، 15 آذر 1399
Menu

اطلاعیه ها

اطلاعیه شماره ١٩ ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر

مورخ ٩٥/١/١٣

بازگشت سفر خود را مدیریت نمائید

با توجه به حجم بالای سفرهای مربوط به تعطیلات آخر نوروز و به منظور جلوگیری از بروز هرگونه مشکلی برای بازگشت مسافران و هموطنان عزیز، ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر طی اطلاعیه ای، توصیه های ذیل را برای بازگشت مسافران اعلام نمود:
- در روز طبیعت به هموطنان عزیز توصیه می گردد باتوجه به شرایط جوی حاکم از طولانی نمودن زمان حضور در طبیعت پرهیز نموده و پس از رفع نیازهای اولیه؛مسیر پر ترافیک بازگشت را پیش بینی نمایند و اقلام مورد نیاز را بهمراه داشته و پس از آن با حفظ آرامش کامل رانندگی کنند.
- به آن دسته از مسافرانی که به دلیل مسئولیت کاری و تعهد اداری روز شنبه ٩٥/١/١٤ را باید در محل های کار خود حاضر باشند توصیه می شود برنامه بازگشت خود را مدیریت نموده از هم اکنون آغاز به بازگشت نموده و بازگشت خود را به پایان ساعات روز جمعه موکول نکنند.
- مسافران و گردشگران عزیز ضمن حفظ آرامش خود در ترافیک های طولانی؛نهایت همکاری را با پلیس راهور ناجا و مأموران راهداری بعمل آورند و از توقفهای غیرضروری در حاشیه جاده ها، اطراف رودخانه ها و سایر نقاط که موجب ترافیک می شود خودداری نمایند.
- با توجه به اینکه احتمال دارد مسافران عزیز در ترافیک های طولانی مدت؛ طی مسیر نمایند،ضروری است قبل از ورود به جاده نسبت به کنترل میزان بنزین خودرو و سایر معاینات فنی اقدام نمایند تا در طول جاده با مشکل اتمام سوخت خودرو و یا نقص فنی مواجه نشوند.
- باتوجه به حجم بالای سفرهای بازگشتی؛به آن دسته از هموطنانی که بدلیل شرایط شغلی,امکان ماندگاری در مقاصد سفر را دارند؛توصیه می شود بازگشت به شهرهای خود را به روز بعد موکول نمایند.
- در پايان يادآور ميگردد كليه دستگاه هاى خدمات رسان در ستادهاى اجرايى ٣١ استان كشور و مناطق آزاد كمافى السابق نظارتهاى خود را بر واحدهاى عرضه كننده خدمات اعمال نموده و آماده ى دريافت نظرات هموطنان عزيز مى باشند.
سامانه جامع اطلاعات گردشگری و پاسخگویی به شکایات 09629
سامانه اطلاع رسانی پیامکی جاذبه های گردشگری 7070


اطلاعیه شماره 18 ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر ويژه نوروز ٩٥
مورخ 95/1/12

اطلاعیه ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر به مناسبت ١٢فروردین و روز طبیعت

با گرامیداشت روز جمهوری اسلامی ایران و در آستانه روز طبیعت اطلاعیه ای از سوی ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر،به منظور اهميت صیانت از محیط زیست به شرح ذیل صادر شد: 
- توصیه می شود در روز دیدار با طبیعت از روشن کردن آتش بویژه در مسیر باد خودداری کرده و قبل از ترک محل از خاموش بودن کامل آن اطمینان حاصل نمائید.
-با عنایت به ضرورت حفظ محیط زیست توصیه اکید می شود زباله های خود را رها نکرده و در پاکیزه نگه داشتن محیط زندگی بکوشیم و ضمن استقرار در اماکن تعریف شده، در صیانت از طبیعت همت بگماریم.
-به مسافران و هموطنان عزیز یادآور می شود پیش بينى های سازمان هواشناسی درباره وضعیت هوا را جدی گرفته و قبل از رفتن به محیط های طبیعی با شماره 134 برای اطلاع از شرایط آب وهوا تماس حاصل نموده و از اقامت در حریم رودخانه ها پرهیز نمایند.

سامانه جامع اطلاعات گردشگری و پاسخگویی به شکایات 09629
سامانه اطلاع رسانی پیامکی جاذبه های گردشگری 7070


اطلاعیه شماره 17 ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر ويژه نوروز ٩٥
مورخ 95/1/11
"بازگشت مسافران"
با توجه به پایان مرحله دوم سفرهاى نوروزی و کاهش دما و بارندگی در اغلب نقاط کشور و مراجعت مردم به شهرهای خود،ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر ، اطلاعیه ای به شرح ذیل صادر کرد:
نظر به بارش باران در برخی محورهای مواصلاتی هموطنان عزیز،قبل از حرکت نسبت به کنترل وسایل ایمنی نظیر زنجیر چرخ،سیستم گرمایشی و غیره در اتومبیل خود،اقدام لازم را انجام دهند.
توصیه می شود زمان بازگشت به محل سکونت خود را به ساعات پایانی تعطیلات موکول نکنید تا ترافیک سنگین در جاده ها ایجاد نشود وضمن رعایت نکات ایمنی و مقررات رانندگی از بروز سوانح و تصادفات جلوگیری کنید.
حتماً اطلاعات لازم درباره وضعیت راه ها را از طریق سامانه 141 و وضعیت آب و هوا را از طریق سامانه 134 بررسی و با اطلاع کامل قبل از مراجعت حرکت کنید .
لباس های مناسب را به ویژه در محورهای دارای بارندگى در دسترس قرار دهند و حتی الامکان مواد غذایی و آب آشامیدنی به میزان کافی برای یک وعده استفاده احتمالی درراه بندان های طولانی مسیرهای پرتردد به همراه داشته باشند.
ماموران راهنمایی و رانندگی،راهداری و هلال احمر با هدف تسهیل و مدیریت سفر در تمامى مسیرهای مواصلاتى كشور مستقر هستند، همکاری و همیاری شما ضمن دلگرم کردن آنها به حل مشکلات احتمالی کمک شایانی خواهد کرد. لذا توصیه می شود ضمن همراهی با دستورات و تصمیمات اخذ شده ، آنها را در ایفای مسئولیت یاری نمایید .
به کلیه دستگاه هاى عضو ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر توصیه می شود ضمن استمرار خدمت رسانی بهینه به مسافران در ساعات پایانی سفرهاى نوروزی کما فی السابق با گشاده رویی وظایف و تکالیف قانونی در برقراری نظم و هدایت مسافران امداد رسانی و روان سازی ترافیک وتردد مردم اقدام نمایند.

سامانه جامع اطلاعات گردشگری و پاسخگویی به شکایات 09629
سامانه اطلاع رسانی پیامکی جاذبه های گردشگری 7070

اطلاعیه شماره 16 ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر ويژه نوروز ٩٥

مورخ 95/1/10

ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر طی اطلاعیه ای از هموطنان عزیز درخواست نمود تا نسبت به رعایت موارد بهداشتی ذیل در ایام نوروز دقت بیشتری کنند تا سلامت خود را در سفرها تضمین نمایند:
- طی سفر نوروزی‌تان حتما داروهای خود را همراه داشته باشید، چه‌بسا تا زمان پیدا کردن داروخانه در مقصد، برای تهیه دارو دچار مشکل شوید.
- برای پیشگیری از گزش حشرات در محیط‌های گرم و مرطوب و استوایی، پشه‌بند، حشره‌کش‌های خانگی یا پماد و اسپری دافع حشرات همراه داشته باشید.
-در خصوص بیماران دیابتی که انسولین تزریق می‌کنند، توجه به موارد زیر هنگام سفر ضرورت دارد:
• فراهم کردن انسولین و داروهای مصرفی و سرنگ برای تمام مدت سفر
• همراه داشتن دستگاه یا نوار کنترل قندخون، قند حبه‌ای، نبات، بیسکوییت و آبمیوه برای درمان کاهش احتمالی قندخون
• همراه داشتن میان‌وعده مناسب؛ مانند میوه و ساندویچ کوچک
-در خصوص بیماران مبتلا به فشارخون بالا، بهتر است دستگاه فشارسنج و داروهای مصرفی همراه بیمار باشد و از مصرف مواد غذایی حاوی نمک مانند آجیل، تنقلات و مواد غذایی چرب خودداری شود.
- در صورت نیاز می‌توانید پرسش‌های خود را در زمینه اطلاعات دارویی و موارد مسمومیت،با کارشناسان مراکز اطلاع‌رسانی داروها و سموم وزارت بهداشت به شماره تلفن 1490 درمیان بگذارید.
-در مسیر سفر توجه کنید مسمومیت با گیاهانی مانند خرزهره، دیفن‌باخیا، کرچک و برخی از قارچ‌های خودرو می‌تواند بسیار خطرناک باشد؛مراقب کودکان باشید و در صورت مسمومیت با این گیاهان مصدوم را در اسرع وقت به نزدیک‌ترین مرکز درمانی منتقل کنید.
- چنانچه در یک محیط بسته و دارای بخاری نفتی یا گازی حالت تهوع، سرگیجه و خواب‌آلودگی داشتید، هرچه‌سریعتر بقیه را در جریان بگذارید و اگر مشکوک به مسمومیت با منوکسیدکربن هستید، محیط را ترک کنید.
- توجه داشته باشید غذاهای مسموم‌کننده ممکن است بو یا مزه ناخوشایندی نداشته باشند.
- اکثر مسمومیت‌های غذایی معمولا ظرف 24 ساعت برطرف می‌شوند، اما بعضی از آنها مانند مسمومیت با غذای کنسروی می‌توانند کشنده باشند.
همواره توجه داشته باشید که پیشگیری بهتر از درمان است؛بنابراین با رعایت اصول بهداشتی از سفرهای نوروزی بیشتر لذت ببرید.

سامانه جامع اطلاعات گردشگری و پاسخگویی به شکایات 09629
سامانه اطلاع رسانی پیامکی جاذبه های گردشگری 7070


اطلاعيه شماره ١٥ستاد مركزى هماهنگى خدمات سفرويژه نوروز ٩٥
مورخ ٩٥/١/٨
نظر به اهميت و ضرورت رانندگى صحيح در جاده هاى كشور در سفرهاى نوروزى جهت 
افزايش امنيت و كاهش آسيبهاى احتمالى؛ستاد مركزى هماهنگى خدمات سفر طى اطلاعيه اى نكات مهمى را به شرح ذيل به هموطنان عزيز توصيه نمود.
براى كاهش حوادث تلخ در سفرها،رعایت اين توصیه ها و راهكارهای پیشگیری ازحوادث و مقابله با این تهدیدها از سوی رانندگان ضروری است:
- با عمل به قوانین و مقررات؛الگوی رفتاری مناسبی برای فرزندانمان باشیم.
- رعایت قوانین و مقررات رانندگی، از مهم‌ترین شاخصه‌‌های توسعه‌یافتگی و نشانه‌ی فرهنگ بالای ملی است.
- رانندگی بدون خطر، با وسیله‌ی نقلیه‌ی سالم مقدور است.
- منشاء بسیاری از تصادفات مرگبار، خستگی بیش از حد یا خواب‌آلودگی راننده است.
- مكالمه با تلفن همراه یا خوردن و آشامیدن در هنگام رانندگی، می‌تواند منجر به كاهش تمركز حواس و بروز حادثه شود.
- رعایت نكردن فاصله‌ی ایمنی، با وجود ترمز A.B.S هم خطرآفرین است.
- احتیاط و گذشت را در هنگام رانندگی فراموش نكنیم.
- تفاوت زمان در رانندگی شتابزده و رانندگی با سرعت مطمئن، بیش از چند دقیقه نمی‌باشد.
- قبل از سفر اطمینان حاصل كنید كه اتومبیل شما هیچ‌گونه نقص فنی ندارد.
- شروع بارندگی خطرناك‌ترین وضعیت را برای جاده و خودرو به وجود می‌آورد.
- حوادث جاده‌اي همان قدر كه قابل پیش بیني هستند، قابل پیشگیري نیز می­باشند.
- در تونل‌ها شیشه‌ها را بالا بكشید تا از استنشاق گازهای سمی حاصله از اگزوز خودروها در امان باشید.
- در سطح لغزنده و هنگامی كه سرعت خودرو زیاد است، از تغییر دنده و ترمز ناگهانی خودداری كنید.
- برای رانندگی در جاده‌ی برفی از زنجیر چرخ یا لاستیك یخ‌شكن استفاده كنید.
- صحبت كردن سایر سرنشینان با راننده هنگام رانندگی موجب كاهش تمركز وی می‌شود.
خوابيدن ساير سرنشينان باعث خواب آلودگى راننده مى شود.
و در پايان يادآورى ميگردد كه خواب كافى و تغذيه ى مناسب و حتى الامكان سبك باعث ارتقاء سطح هوشيارى در هنگام رانندگى مى شود.
پاسخگويى به شكايات٠٩٦٢٩
سامانه اطلاع رسانى پيامكى جاذبه هاى گردشگرى٧٠٧٠

اطلاعیه شماره ١٤ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفرویژه نوروز ٩٥
مورخ ٩٥/١/٧

با توجه به ناپایداری هوا در فصل بهار و بارندگی در برخی مناطق کشور، ستادمرکزی هماهنگی خدمات سفر طی اطلاعیه ای مواردی را به ستادهای اجرائی خدمات سفر استانها ابلاغ و همچنین مواردی را نیز به شرح ذیل به مسافران  وگردشگران توصیه مینماید.
ستادهای استانی به صورت آماده باش کامل جهت مواجهه با شرایط آب و هوائی، بارندگی، آبگرفتگی ها، جاری شدن سیل و از کنترل خارج شدن آبهای سطحی و سایر مشکلات احتمالی ناشی از بارش ها،  برنامه ریزی واقدام نمایند.
ستادهای استانی نسبت به ساماندهی و اسکان موقت آن دسته از هموطنانی که از چادرهای مسافرتی استفاده می نمایند با بهره گیری از ظرفیت هایی نظیر مساجد، مدارس، سالن های ورزشی، سالن های نمایشگاهی و مکان های سرپوشیده عمومی، برنامه ریزی و اقدام نمایند.
توصیه می گردد هموطنان عزیز قبل از سفر طی تماس با سامانه های ارتباط مردمی سازمانهای خدمات رسان و مرتبط با سفر  از مقصد سفر خود اطلاعات لازم را کسب نمایند.
توصیه می گردد هموطنان گرامی در حاشیه رودخانه ها، مسیل ها و نقاط مستعد خطر و نا امن نسبت به برپایی چادر اقدام ننمایند.
مسافران و گردشگرانی که دچار مشکلاتی ناشی از شرایط نامناسب جوی گردیده اند می توانند به ایستگاه های امدادی و اسکان اضطراری تدارک شده توسط ستادهای اجرائی خدمات سفر استانها مراجعه نمایند.
ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر همواره بر حفظ ایمنی و سلامت مسافران، گردشگران و زائران عزیز در سرتاسر کشور تاکید و از کلیه دستگاه هاى متولی درخواست همکاری و مساعدت لازم را دارد.

سامانه جامع اطلاعات گردشگری و پاسخگویی به شکایات 09629
سامانه اطلاع رسانی پیامکی جاذبه های گردشگری 7070


اطلاعيه شماره ١٣ستاد مركزى هماهنگى خدمات سفرويژه نوروز ٩٥
مورخ ٩٥/١/٧
تسليت به همكاران و بازماندگان سانحه هوايى امداد رسان فارس

در پى جان باختن جمعى از كاركنان پرتلاش اورژانس استان فارس؛ستاد مركزى هماهنگى خدمات سفر طى اطلاعيه اى اين ضايعه را به مردم بزرگ ايران تسليت گفت.
انالله و انا اليه راجعون...
اندوه ما در غم از دست دادن همكاران عزيزى كه در راه نجات هموطنان و در حين مأموريت جان ارزشمند خويش را در طبق اخلاص نهادند و به ديدار حق شتافتند،قابل بيان نيست.
 اين ستاد ضمن اظهار تأثر و تأسف عميق از اين حادثه دردناك،به همكاران پرتلاش وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشكى ،اورژانس كشور و خانواده هاى داغدار تيم پروازى و ساير جان باختگان تسليت عرض نموده و از درگاه خداوند متعال براى عزيزان سفر كرده غفران و براى بازماندگان صبر جميل و اجر جزيل مسئلت دارد.

 


اطلاعیه شماره 12 ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفرویژه نوروز 95
مورخ95/1/6
آغاز مرحله دوم سفرهای نوروزی


با عنایت به شروع مرحله دوم سفر هموطنان عزیز به نقاط مختلف کشور، ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر طی اطلاعیه ای مواردی را به شرح ذیل توصیه و تاکید می نماید:
- مطابق گزارش آب و هوایی واصله مجدداً تاکید می نماید با توجه به شرایط جوی ناپایدار بهاری قبل از سفر,مسافران طی تماس با شماره 134 سازمان هواشناسی نسبت به کسب اطلاع از وضعیت آب و هوای مقصد سفر اقدام نمایند. 
 
- هموطنان عزیز در مکان هایی که توسط ستادهای اجرائی خدمات سفر استانها و شهرداری ها تعیین شده است، نسبت به برپایی چادر اقدام نمایند و در سایر مکان ها به خصوص در حاشیه رودخانه ها و مناطقی که احتمال آبگرفتگی دارد از برپایی چادر جداً خودداری نمایند.
- به مردم عزیز کشورمان توصیه می شود برای سفر از ناوگان حمل و نقل عمومی استفاده نمایند ودر صورت استفاده ار خودروی شخصی قبل از آغاز سفر ضمن بازبینی فنی طی تماس با شماره 141 و یا سایر سامانه های پلیس از شرایط تردد در محورهای مواصلاتی و جاده های منتهی به مقصد سفر اطلاع حاصل نمایند.
- هموطنان عزیز برای رسیدن به مقصد سفر، زمان بیشتری در نظر بگیرند و از جاذبه های طول مسیر نیز دیدن نمایند.
- مسافران و گردشگران نسبت به رعایت بهداشت و حفظ محیط زیست دقت و همکاری لازم را داشته باشند. 
- هموطنان عزیز بنحوی برنامه ریزی نمایند تا استانهای کمتر دیده شده را به عنوان مقصد سفر انتخاب نمایند و سفر به استانهای پر مسافر را به وقت دیگری موکول کنند.
ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر همواره بر حفظ ایمنی و سلامت مسافران، گردشگران و زائران عزیز در سرتاسر کشور تاکید و از کلیه دستگاههای متولی درخواست همکاری و مساعدت لازم را دارد.
سامانه جامع اطلاعات گردشگری و پاسخگویی به شکایات 09629
سامانه اطلاع رسانی پیامکی جاذبه های گردشگری 7070 

اطلاعیه شماره 11 ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر

ویژه نوروز 95

مورخ 95/1/6

هشدارهای ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر برای پایان موج اول سفر کشور

 

در آستانه اتمام تعطیلات رسمی نوروزی و با توجه به پایان موج اول سفرها هموطنان و ارزیابی های به عمل آمده از خدمات ارائه شده، دبیرخانه ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر اطلاعیه­ای خود را بشرح ذیل صادر کرد.
متن این اطلاعیه به شرح ذیل است:

از دستگاههای عضو ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر و واحدهای تابعه استانی مصرانه درخواست می شود بر نحوه خدمات رسانی کلیه پایانه های حمل و نقل، شرکت های حمل و نقل زمینی ، هوایی و ریلی، اماکن خدمات بین راهی و پایگاه های امدادی هلال احمر نظارت دقیق بعمل آورده تا موجبات رضایتمندی مسافرین محترم که در این مرحله سفر خود را به پایان رسانده و به شهرهای خود باز می گردند فراهم شود.

آمادگی و هماهنگی ستادهای اجرایی استانها در ارائه خدمات بهینه به مسافران نوروزی و همکاری و مشارکت مردم با خدمتگزاران امر سفر در حد مطلوبی ارزیابی می شود و لازم است نظارت و کنترل موجود بر واحدها و مراکز خدماتی مرتبط با سفر را با قوت فعلی حفظ نمایند.

باتوجه به تمرکز و تردد پرحجم مسافران در برخی شهرها و مقاصد رایج گردشگری و نظر به وجود جاذبه های دیدنی در سراسر میهن اسلامی، توصیه می شود برنامه ریزی و اطلاع رسانی لازم در خصوص معرفی مناطق کمتر دیده شده و توزیع منطقی سفر در سراسر کشور مد نظر قرار گیرد.

ضمن بررسی شکایات و انتقادات واصله در خصوص نحوه عملکرد تاسیسات و موسسات گردشگری برنامه ریزی لازم برای رفع نواقص و ارتقاء کیفیت خدمات ارائه شده در دستور کار قرار گیرد.

سامانه جامع اطلاعات گردشگری و پاسخگویی به شکایات 09629

سامانه اطلاع رسانی پیامکی جاذبه های گردشگری 7070

 اطلاعیه شماره 10 ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفرویژه نوروز 95
مورخ 95/1/5
"برنامه ریزی جهت بازگشت مرحله اول سفرهای نوروزی هموطنان"
ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر به منظور جلوگیری از بروز هرگونه مشکلی برای بازگشت مسافران و هموطنان عزیز، توصیه های ذیل را  اعلام نمود:
به هموطنان عزیز  تاكيد می شود بازگشت خود را به بعدازظهر روز جمعه موکول نکرده و ترجیحاً روز پنجشنبه را برای بازگشت در نظر بگیرند و به آن دسته از هم ميهناني که امکان و شرایط تمدید سفر را دارند توصيه میشود بازگشت خود از سفر را به روز شنبه موکول نمایند.
هموطنان گرامی پیش از بازگشت، از طریق سامانه مرکز مدیریت راههای سازمان راهداری و حمل ونقل به شماره 141 از وضعیت تردد در جاده های کشور و از طریق سامانه 134 از شرایط آب و هوایی مبدا مورد نظر اطلاعات لازم را کسب و سپس برای بازگشت خود برنامه ریزی نمایند.
با توجه به احتمال بروز ترافیک طولانی مدت در برخی مسیرهای پرتردد پیشنهاد میشود قبل از ورود به جاده نسبت به کنترل مقدار بنزین خودرو و سایر معاینات فنی اقدام کنند تا در طول جاده ها با مشکل اتمام سوخت خودرو و یا نقص فنی مواجه نشوند.
به تمامی تأسیسات گردشگری، رستورانها و مراکز پذیرایی بین راهی توصیه اکید می شود تا ضمن رعایت امنیت روانی مسافران در طول مسیر مراجعت در جهت رعایت نرخ، بهداشت و همچنین همکاری و همراهی با مسافران و گردشگران در ترافیک های طولانی اهتمام بیشتری در خدمات رسانی به هموطنان داشته باشند.
سامانه جامع اطلاعات گردشگری و پاسخگویی به شکایات 09629
سامانه اطلاع رسانی پیامکی جاذبه های گردشگری 7070


اطلاعیه شماره ٩ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر

ویژه نوروز ٩٥
مورخ ٩٥/١/٤
"اعمال حداکثر مجازات  برای  تخلف  و گرانفروشی خدمات سفر و گردشگري"

ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر با صدور اطلاعیه ای در راستای سیاست‌های متخذه توسط اين ستاد در امر تثبیت قیمت بسته‌های سفر و برنامه‌های فروش تور و نیز رعایت نرخ تأسیسات اقامتی در ایام نوروز ٩٥،موکداً به اطلاع می‌رساند با هرگونه تخلف احتمالی و گران‌فروشی خدمات در واحدهای مرتبط با صنعت گردشگری مطابق با حداکثر مجازات‌های پیش‌بینی‌شده در  آیین‌نامه‌ مربوطه رفتار خواهد شد. 
بدیهی است با عنایت به حساسیت مقطع زمانی نوروز و ضرورت کنترل تناسب منطقی عرضه و تقاضا مسئولیت اصلی پیگیری و نظارت بر اجرای این اطلاعیه به عهده مدیران کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان‌ها به عنوان دبیر ستاد اجرایی خدمات سفر خواهد بود. انتظار می‌رود با همکاری، مشارکت و نظارت دقیق کلیه دستگاه‌های عضو ستادهای اجرایی استان‌ها، تلاش ارزشمند و بی‌وقفه مسئولان ذی‌ربط در تأمین و حفظ حقوق مسافرین و هموطنان عزیز، موجبات کسب نتایج و دستاوردهای مقبول در اجرای برنامه‌های نوروزی را فراهم سازد.
سامانه جامع اطلاعات گردشگری و پاسخگویی به شکایات 09629
سامانه اطلاع رسانی پیامکی جاذبه های گردشگری 7070
اطلاعیه شماره 8 ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر95
مورخ 95/1/3
« ضرورت حفظ محیط زیست »
ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر با توجه به سفرهای طبیعت گردی هموطنان عزیز، طی اطلاعیه ای از مسافران و گردشگران درخواست دارد نسبت به رعایت بهداشت و حفظ محیط زیست دقت و همکاری لازم را داشته باشند، متن اطلاعیه به شرح ذیل می¬باشد:
اطلاعات بهداشتی و زیست محیطی مربوط به هر منطقه ای را که وارد می¬شوید از مقامات و عوامل اجرای ستادهای استان کسب نمایید.
به کودکان خود بیاموزید که هرگز به شاخه ها و تنه درختان آسیب نرسانند.
از نوشتن یادگاری روی درختان، سنگها، دیوار پناهگاه ها و نا زیبا کردن محیط خودداری کنید.
با عنایت به اهمیت حفظ محیط زیست توصیه اکید می شود زباله های خود را در محیط های طبیعی رها نکرده و در پاکیزه نگه داشتن محیط زندگی بکوشیم و ضمن استقرار در اماکن تعریف شده، در صیانت از طبیعت همت بگماریم.
شماره تماس 1504 را به یاد داشته باشید و در صورت هرگونه تخریب و بروز مشکل در منابع طبیعی، ماموران یگان حفاظت طبیعی را مطلع  کنید.
سامانه جامع اطلاعات گردشگری وپاسخگویی به شکایات 09629
سامانه اطلاع رسانی پیامکی جاذبه های گردشگری 7070 


اطلاعیه شماره 7 ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفرویژه نوروز 95


مورخ 95/1/2

توصیه هایی به بازدیدکنندگان از موزه ها و اماکن تاریخی

لازم است بازدیدکنندگان از موزه ها و اماکن تاریخی نسبت به رعایت موارد ذیل توجه جدی داشته باشند:

   در هنگام بازدید از اماکن تاریخی و موزه ها از تجمع در اطراف یک اثر تاریخی یا هنری پرهیز نموده و مامورین این اماکن را در ایفای وظایف خود یاری نمایند 

   با توجه به اثرات تخریبی فلاش دوربین بر آثار تاریخی حتی الامکان از دوربین بدون فلاش استفاده نموده و از نوشتن یادگاری و هرگونه اقدام تخریبی بر روی آثار تاریخی و هنری جداً خودداری شود

    حفظ آرامش محیط در هنگام بازدیداز موزه ها اقدامی در راستای احترام به تاریخ، هنر و فرهنگ کهن این مرز و بوم ارزیابی میشود و طبیعتاً اسباب بهره مندی،دانش افزایی و فراهم آوردن اوقات خوشی رابرای بازدیدکنندگان از این اماکن فراهم مینماید

   همچنین کارکنان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مستقر در این اماکن و راهنمایان گردشگری همراه بازدیدکنندگان بوده تانسبت به ارائه اطلاعات لازم مربوط به این اماکن و آثار هنری اقدام نمایند.

سامانه جامع اطلاعات گردشگری و پاسخگویی به شکایات 09629

سامانه اطلاع رسانی پیامکی جاذبه های گردشگری 7070


اطلاعیه شماره 6 ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفرویژه نوروز 95

مورخ 95/1/1

یا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ وَ الْأَبْصَارِ

یَا مُدَبِّرَ اللَّیْلِ وَ النَّهَارِ

یَا مُحَوِّلَ الْحَوْلِ وَ الْأَحْوَالِ

حَوِّلْ حَالَنَا إِلَی أَحْسَنِ الْحَالِ

ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر ضمن تبریک آغاز سال "اقتصاد مقاومتى؛اقدام و عمل"به تمامی هموطنان عزیز کشورمان و همه فعالان و دست اندر کاران ستاد های اجرایی خدمات سفراستانها با توجه به تعطیلات پیش رو، توصیه هاى ذیل را جهت رفاه حال گردشگران و مسافران اعلام مي نمايد:

 با توجه به شرایط ناپایدار جوی و احتمال بارندگی در مناطق مختلف کشور هموطنان عزیز قبل از سفر نسبت به برنامه ریزی و انتخاب مقصد سفر و محل اقامت خود اقدام نمایند.

 هموطنان عزیز طی تماس با ادارات کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استانها از برنامه هاى فرهنگی تدارک شده توسط دستگاه های عضو ستادهای اجرایی خدمات سفر استانها شامل بازارچه های خیریه و نمایشگاههای صنايع دستى،هنرهای سنتی، اطلاع حاصل نموده و دیدن نمایند.

 

 به مسافران عزیز پیشنهاد میشود شرکت در برنامه ها و مراسمی که ستادهای اجرایی خدمات سفر استانها با محوریت ایام نوروز تدارک دیده اند را در برنامه خود قرار دهند.

 هموطنان گرامی پیش از سفر از طریق سامانه مرکز مدیریت راههای سازمان راهداری و حمل و نقل جادها به شماره 141 از وضعیت تردد در جاده های کشور و از طریق سامانه 134 از شرایط آب و هوایی مقصد مورد نظر اطلاعات لازم را کسب و سپس برای سفر خود برنامه ریزی نمایند .

 مسافران عزیز ضمن حفظ آرامش خود در ترافیک های طولانی نهایت همکاری را با پلیس راهور ناجا و مأموران راهداری بعمل آورده و از توقفهای غیرضروری در حاشیه جاده ها، اطراف رودخانه ها و سایر نقاطی که موجب ترافیک می شود خودداری کنند.

در پایان ستاد مرکزی ضمن تاکید بر اهتمام و تلاش مضاعف  ستادهای اجرایی خدمات سفر استانها در تمامی بخشهای حمل و نقل و ترافیک، امنیت و انتظامی، امداد و نجات، مدیریت بحران، بهداشت و درمان، اسکان و پذیرایی و ...  هماهنگی کامل کلیه واحد های مسئول را برای خدمات رسانى شایسته به مسافران و گردشگران ضروری می داند.

سامانه جامع اطلاعات گردشگری و پاسخگویی به شکایات 09629

سامانه اطلاع رسانی پیامکی جاذبه های گردشگری 7070 اطلاعیه شماره 5 ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر ویژه نوروز 95  

توصیه های عمومی سفر

 پیش بینی می­گردد با توجه به احتمال سرمای هوا و وزش باد شدید در برخی از استان های کشور، دبیرخانه ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر با صدور اطلاعیه ای، هشدارها و توصیه های لازم را در این رابطه بشرح ذیل اعلام کرده است

•  هموطنان گرامی پیش از سفر از طریق سامانه مرکز مدیریت راههای سازمان راهداری وحمل ونقل به شماره 141 از وضعیت تردد درجاده های کشور و از طریق سامانه 134 از شرایط آب وهوایی مقصد موردنظر اطلاعات لازم راکسب وسپس برای سفرخود برنامه ریزی نمایید

•  چنانچه برودت هوا سفر نوروزی تان را تحت تاثیرقرار داده است می توانید به ایستگاههای امداد و نجات که در طول جاده ها مستقر می باشند مراجعه وکمکهای لازم رادریافت نمائید.

•  به مسافرانی که در چادرهای مسافرتی اسکان یافته اند؛ پیشنهاد می شود در استفاده از وسایل گرمازا نکات ایمنی را رعایت و از تجهیزات غیراستاندارد استفاده ننمایند.

•  توصیه می شود مسافران نوروزی بهمنظور برنامه ریزی دقیق واطلاع ازآخرین وضعیت حمل ونقل هوایی با سامانه 199 و جهت بررسی خطوط ریلی باشماره 5149 تماس برقرارنمایید. 

سامانه جامع اطلاعات گردشگری و پاسخگویی به شکایات 09629

سامانه اطلاع رسانی پیامکی جاذبه های گردشگری 7070


 اطلاعیه شماره 4 ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر ویژه نوروز 95  

با توجه به اعلام سازمان هواشناسی مبنی بر ناپایداری هوا و بارندگی در برخی مناطق، ستادمرکزی هماهنگی خدمات سفر به ستادهای اجرائی خدمات سفر استانها ابلاغ می نماید.ستادهای استانی به صورت آماده باش کامل جهت مواجهه با شرایط آب و هوائی، بارندگی، آبگرفتگی ها، جاری شدن سیل و کنترل آبهای سطحی و سایر مشکلات احتمالی ناشی از بارش ها،  برنامه ریزی واقدام نمایند.ستادهای استانی نسبت به ساماندهی و اسکان موقت آن دسته از هموطنانی که از چادرهای مسافرتی استفاده می نمایند با بهره گیری از ظرفیت هایی نظیر مساجد، مدارس، سالن های ورزشی، سالن های نمایشگاهی و مکان های سرپوشیده عمومی، برنامه ریزی و اقدام نمایند.همچنین به هموطنان گرامی توصیه می گردد هموطنان عزیز قبل از سفر طی تماس با شماره تلفن 134 نسبت به کسب  اطلاعات شرایط جوی وآب وهوائی مقصدسفرخود، اقدام نمایند.در حاشیه رودخانه ها، مسیل ها و نقاط مستعد خطر و نا امن نسبت به برپایی چادر اقدام ننمایند. مسافران و گردشگرانی که دچار مشکلاتی ناشی از شرایط نامناسب جوی گردیده اند می توانند به ایستگاههای امدادی و اسکان اضطراری تدارک شده توسط ستادهای اجرائی خدمات سفر استانها مراجعه نمایند.مسافران و گردشگران می توانند برای اعلام مشکلات و دریافت راهنمائی های لازم با شماره 09629 تماس حاصل فرمائید.ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر همواره بر حفظ ایمنی و سلامت مسافران، گردشگران و زائران عزیز در سرتاسر کشور تاکید و از کلیه دستگاههای متولی درخواست همکاری و مساعدت لازم را دارد.سامانه جامع اطلاعات گردشگری و پاسخگویی به شکایات 09629سامانه اطلاع رسانی پیامکی جاذبه های گردشگری 7070

 

اطلاعیه شماره 3 ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر ویژه نوروز 95  

ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر با صدور اطلاعیه­ای توصیه هایی را در رابطه با رعایت حریم های فرهنگی و استفاده از جاذبه های روستایی به گردشگران اعلام کرد متن این اطلاعیه به شرح ذیل است : به مسافران نوروزی توصیه می شود در هنگام اقامت یا عبور از روستاهای میهن عزیز اسلامی به آداب، رسوم فرهنگ و اعتقادات آنها احترام گذاشته وفرهنگ تکریم از جامعه میزبان را پاس بدارند و بدون هماهنگی و کسب اجازه نسبت به عکس برداری یا ورود به باغات و اراضی روستائیان پرهیز نمایند .مسافران عزیز از طریق خرید صنایع دستی و سایر تولیدات روستایی می توانند نقش مثبتی در اشتغال زایی و شکوفایی اقتصاد بومی و محلی روستائیان ایفاء نمایند. مطالعه نسبت به جامعه میزان و برنامه ریزی مناسب قبل از سفر می تواند در فراهم آوردن اوقات خوشی در ایام سفر و اقامت در مناطق روستایی و عشایری نقش موثری ایفاء نماید. سامانه جامع اطلاعات گردشگری و پاسخگویی به شکایات 09629 سامانه اطلاع رسانی پیامکی جاذبه های گردشگری 7070


 اطلاعیه شماره 2 ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر ویژه نوروز 95

 اطلاعیه شماره 2 ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر ویژه نوروز 95 با محوریت نظارت بر فعالیت دفاتر خدمات مسافرتی اعلام شد. به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر در راستای احقاق حقوق هموطنان عزیز و آن دسته از مسافران و گردشگرانی که برای سفر از خدمات دفاتر مسافرتی و گردشگری استفاده می کنند و با خرید تورهای داخلی و خارجی سفر می کنند؛ علاوه بر نظارتهای معمول، اقدام به تشدید کنترلها در  قالب اعزام تیم های نظارتی محسوس و نامحسوس نموده است در همین راستا اکیپ های بازرسی در قالب تیم هایی به ستادهای اجرایی خدمات سفر استانها جهت نظارت بر نحوه عرضه خدمات به ویژه تورهای مسافرتی و کنترل و کیفیت خدمات و قیمت ها آنها اعزام گردیده،که  با مشاهده تخلفات احتمالی، برخورد قاطع و قانونی معمول خواهند داشت . ستاد مرکزی از هموطنان عزیز تقاضادارد  ضمن بررسی مقاصد سفر و تنوع قیمت ها و خدمات تور، صرفاً از دفاتر خدمات مسافرتی وگردشگری مجاز و معتبر که از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مجوز دارند تور خریداری نموده و دقت داشته باشند که جزئیات خدمات مورد توافق حتماً در قرار داد ذکر شده باشد. شماره تلفنهای  66582230 و 66582231 به منظور دریافت نظرات، پیشنهادات، انتقادات و شکایات احتمالی مسافران و گردشگران در خدمت هموطنان عزیز می باشد.

 

 اطلاعیه شماره  1ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر ویژه نوروز 95

 ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفرکشور با حضور نمایندگان 18 دستگاه فرابخشی به منظور خدمت رسانی به هم وطنان کشور در ایام نوروز 95 تشکیل شده است. دبیرخانه این ستاد در محل معاونت گردشگری سازمان  میراث فرهنگی،صنایع دستی وگردشگری استقرار دارد و جهت گسترش تعامل و هماهنگی میان اعضا با حداکثر ظرفیت و توان ملی به منظور رفاه مسافران نوروزی فعالیت می کند. برنامه ریزی برای ايجاد بستر مناسب ایمنی، امنیتی و سلامت سفر براي مسافران و گردشگران، ساماندهی محل اسکان و خدمات حمل و نقل، نظارت بر چگونگی خدمات دهی تاسیسات گردشگری، رسیدگی به شکایات و اطلاع­ رسانی به موقع به عنوان مهم ترین رئوس اقدامات اجرایی در تعطیلات نوروز 95 در دستور کار ستاد قرار دارد. نمایش عمومی (رزمایش) خدمات ترافیکی و سفر کلیه دستگاههای عضو ستاد به محوریت راهور ناجا بمنظور معرفی همه امکانات و آمادگی های نیروهای خدمات رسانی در طرح نوروز در تاریخ سه شنبه 25/1/95 در کنار مرقد مطهر امام (ره) برگزار می گردد. با آرزوی سفرهای خوش ، پیشاپیش از توجه مسافران و گردشگران عزیز به اطلاعیه های ستاد مرکزی، که طی روزهای آتی بویژه تعطیلات نوروز 95 برای اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به هنگام به هموطنان عزیز صادر می گردد ، سپاسگزاری می نماید.